uoshita
12 دی 1401 - 23:29

بودجه ۱۳ میلیاردی برای احیای بافت تاریخی گرگان

گرگان- رئیس کمیسیون گردشگری و بافت تاریخی شهر گرگان گفت: بودجه سال جاری شهرداری گرگان برای احیا و مرمت بافت تاریخی ۱۳ میلیارد تومان است.

علی اکبر بصیرنیا در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: مدیریت شهری وظیفه اجرایی زیادی در بافت تاریخی ندارد و متولی اصلی آن میراث فرهنگی است اما از آنجایی که بافت تاریخی در حوزه گردشگری می‌تواند اثرگذار باشد، شهرداری به این حوزه ورود کرده است.

رئیس کمیسیون گردشگری و بافت تاریخی شهر گرگان افزود: یکی از اولویت‌های شهرداری، کف سازی و جداره سازی آفتاب ۱۵ به سمت اداره کل میراث فرهنگی، سرچشمه و دربنو است اما به دلیل عدم وجود زیرساخت‌های خدمات شهری در این منطقه، نمی‌توانیم این اقدام را انجام دهد.

به گفته وی، بودجه سال جاری شهرداری برای احیا و مرمت بافت تاریخی ۱۳ میلیارد تومان است.

بصیرنیا گفت: لازم است میراث فرهنگی اصلاحاتی را در خصوص قوانین بافت تاریخی اعمال و این قوانین را بروز کند.

در انتظار صدور مجوز ایجاد شهرداری ویژه در بافت تاریخی هستیم

وی در خصوص ایجاد شهرداری ویژه بافت تاریخی در گرگان اظهار کرد: درخواست ایجاد شهرداری ویژه در بافت تاریخی شهر گرگان به وزارت کشور ارسال شده است و در انتظار صدور مجوز هستیم.

رئیس کمیسیون گردشگری و بافت تاریخی شورای شهر گرگان اضافه کرد: در حال حاضر خانه میرشهیدی برای ایجاد شهرداری این منطقه در نظر گرفته شده و قرار است این مکان که در تملک میراث فرهنگی قرار دارد به شهرداری واگذار تا مرمت شود.

بصیرنیا در مورد ساختمان تاریخی که اداره کل میراث فرهنگی استان در آن مستقر است، گفت: شهرداری پیشنهاد داده تا در قبال تملک فضای فعلی میراث فرهنگی، ساخت ساختمان این اداره کل در سایت اداری را به عهده بگیرد که موافقت‌های اولیه انجام شده و در صورت موافقت شورای شهر این اقدام انجام خواهد شد.

وی در رابطه با مصوبه شورای شهر در خصوص اینکه شهرداری موظف است سالیانه یک ملک در بافت تاریخی را تملک و مرمت کند، افزود: در سال جاری ملکی برای این منظور تملک نشده اما در سال‌های ۹۹ و ۱۴۰۰ این مصوبه اجرایی شده است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 951216